AmerikaHaberler

Viyana’daki Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu görüşmelerinin hızlandırılmasına vurgu

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu üyeleri müzakere sürecini hızlandırma gereğini vurguladılar.

İRNA’nın salı günkü haberine göre; İran ve 4+1 grubu heyetlerinin katılımıyla dün Viyana’da yeniden başlayan Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısının ilk turu sona erdi.

Bu toplantıda katılımcılar görüşme sürecini hızlandırmaya karar verdiler ve yaptırımların kaldırılması ve nükleer alanda hızlı bir şekilde iki alanda uzman grupların faaliyetlerine devam etme kararı aldılar.

Yaptırımların kaldırılması ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Nükleer Anlaşma’ya geri döndürülmesi için gerekli pratik düzenlemeleri ele almak üzere “Yürütme Düzenlemeleri Uzman Grubu” adlı üçüncü bir uzman grubunun kurulmasına da karar verildi.

Müzakere sürecinde İranlı müzakereciler müzakereleri hızlandırmak ve zaman kaybedilmemesi gerektiğini gerektiğini vurguladılar.

Dün (Salı) öğleden önce İran, Rusya ve Çin heyet başkanları arasında düzenlenen üçlü toplantıda taraflar, üç ülke arasındaki tam koordinasyonu ve İran’a yönelik yaptırımların ortaklaşa kaldırılması gereğini vurguladılar.

Müzakere sürecini hızlandırmak ve zaman kaybını önlemek bu müzakerelerde İran tarafının önem verdiği konulardan biri olmuştur.

İran Dışişleri Bakanlığı’na göre, ABD hükümetinin temsilcileri, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonunun toplantısına doğrudan veya dolaylı olarak katılmıyor ve onlarla müzakere de edilmeyecek.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.