Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Washington Post: Batı Şeria’da Hamas’a halk desteği artıyor

Washington Post gazetesi, İsrail’in Kudüs’e ve Gazze Şeridi’ne saldırıları sırasındaki zayıf tepkisi sebebiyle Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın halk arasındaki desteğini kaybetmeye başladığını ve buna karşılık Batı Şeria’da Hamas’a verilen desteğin daha da arttığını yazdı.

Gazete, konuyla ilgili yayınladığı haberde Ramallah’taki el-Em’ari Kampı’na dikkat çekerek, kampın her yerinin Yasir Arafat’ın resimleri ve Fetih bayraklarıyla dolu olduğuna işaret etti.

Kampın uzun yıllardır Fetih’in kalesi olduğunu belirten gazete, Abbas’ın ve yönetiminin politikaları sebebiyle kamp sakinlerinin bugün daha farklı düşündüklerini kaydetti.

Washington Post, işgal rejimi yanlısı bir dil kullanarak işgal ordusunun Gazze Şeridi’nde direnişe ait hedefleri yok ettiğini öne sürdüğü haberinde, başta İzzeddin el-Kassam Tugayları olmak üzere direniş gruplarının dört binden fazla füze atmasının Filistinlilerin beğenisini kazandığını söyledi.

Filistin Yönetimi’nin, işgal rejiminin ve ABD’nin Hamas’ın Batı Şeria’daki nüfuzunu azaltmak için büyük çaba gösterdiği ifade edilen haberde, buna rağmen savaş sırasında son yıllarda görülmemiş bir şekilde Hamas bayraklarıyla gösteriler düzenlendiğine dikkat çekildi.

Hamas’a desteğin artmasına karşılık Filistin Yönetimi’ne desteğin azaldığı ve Abbas’ın kendi adamları tarafından dahi eleştirildiği dile getirilen haberde, bu durumun Trump döneminde geri plana atılan Filistin Yönetimi’ni yeniden ön plana çıkarmaya çalışan Biden yönetiminin işini zorlaştıracağı yorumu yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.