AsyaKuzey Amerika

Yabancı Askeri Güçlerin Afgan Hükümetine Karşı Samimiyetsizliği

Afganistan’da bulunan yabancı askeri güçler Afganistan hükümeti ile sağlanan anlaşmaya aldırış etmeyerek Afganistan’dan çıkış sürecinde inşa ettikleri binaları ve teçhizatları tahrip ve imha etmektedirler.

Afganistan’ın Güneyinde bulunan Kandehar bölgesindeki yabancı askeri güçler, bölgeyi terk etmeden önce binaları ve teçhizatlarının bir bölümünü tahrip edip yok ettiler.

Kabil ve Washington arasında 2014 yılında yapılan anlaşmaya göre yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmeleri halinde silahları ve teçhizatlarını Afganistan ordusuna bırakmaları kararlaştırılmıştı.

Afgan Ulusal Savunma Bakanlığı’nın eski sözcüsü olan Muhammed Radmeneş şöyle diyor: “Amerikalılar stratejik silahlarından asla vazgeçmiyor ve onları Afgan ordusuna teslim etmeye istekli değil.”

Amerika Birleşik Devletleri ve NATO’nun, Afgan güvenlik güçleri ve ordusunda modern ekipmanlarını kullanamama bahanesiyle silah ve teçhizatlarını geri çekip bir kısmını Pakistan’a taşıdıkları söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin son yıllarda Kabil ile Washington arasındaki güvenlik anlaşmasının şartlarını ihlal etmesi, Afgan yetkililerin Amerika’nın politikalarına yönelik eleştirilerinin ana hususlarından biri oldu.

Afganistan hükümeti ile Amerika arasında varılan anlaşmaya göre, ABD-NATO muharebe operasyonlarının 2015 yılı başlarında sona erecekti ve Afganistan’da terörle mücadele operasyonlarına herhangi bir yabancı müdahalenin hükümetin talebine bağlı olarak yapılacaktır.

Böylesi bir taahhüde rağmen, son beş yılda Amerika Birleşik Devletleri ve NATO defalarca keyfi eylemlere baş vurup özellikle Afgan hükümeti ile koordinasyon içerisinde olmaksızın Afganistan’ın çeşitli bölgelerinin bombalanmasına başladı ve bu da sadece bazı Afgan sivillerin hayatını kaybetmesi ile sonuçlandı.

Washington, ABD’nin Afgan hükümetiyle güvenlik anlaşmasını ihlal eden son hamlesinde, askeri teçhizatının ve silahlarının devri Afganistan hükümetine yapılmadı. Amerika bazı askeri birliklerini çıkarırken teçhizatlarını da Pakistan’a taşıdı.

ABD, Afgan ordusunu ve polisini desteklemek adına bina ve teçhizatın yanı sıra Afgan hükümetine askeri donanım ve silah da devredecekti.

ABD’nin tüm teçhizatını Afganistan’dan çekip bir kısmını da Pakistan’a taşıma kararı, Beyaz Saray yetkililerinin iddialarının aksine, Afgan ordusunu güçlendirme ve Afgan hükümetinin kendi iç yeteneklerine güvenmesine yardım etme arzusunun olmadığını gösteriyor. Aslında Amerika hiçbir zaman Afganistan’ın güvenlik kaygılarını anlamaya çalışmadı ve terörizmle mücadele etmedi.

Bazı ABD askeri teçhizatının Afganistan’dan Pakistan’a nakledildiğini açıklayan Beyaz Saray’ın, Pakistan’da hükümeti ve Pakistanlılar için çeşitli sonuçları olabilecek askeri ve istihbarat mevcudiyeti sağlamayı planladığı tahmin edilmektedir. Bu bağlamda Pakistan’daki terör örgütleri bu ülkede sabotaj girişimlerini arttıracakları söylenebilir. Afganistan’dan ayrıldıktan sonra Pakistan’daki olası bir ABD askeri varlığının endişe verici sonuçları göz önüne alarak Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alavi geçtiğimiz günlerde Pakistan’ın Afganistan’daki askeri harekat için bir ABD üssü olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan cumhurbaşkanı Arif Alavi’nin ülkedeki ABD askeri ve istihbarat varlığına karşı sözleri, İslamabad’ın Washington ile herhangi bir sıradışı işbirliğinin sonuçlarını kabul etmeye isteksiz olduğu politikasının vurgulanmasıdır. Bu bağlamda Pakistan da Amerika’nın bu tehlikeli oyunundan uzak durmaya çalışıyor. Bu bağlamda Amerika’nın bölgede bir başka kanlı oyun başlatmak istediği de aşikardır. Yıllarca işgalin ardından Afganistan’dan eli boş çıkması Amerika’nın kabul edeceği bir durum olmayacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.