Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Yafa’da bir Filistinli genç silahlı saldırıyla öldürüldü

Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinde yer alan Yafa şehrinde bir Filistinli genç silahlı saldırıyla öldürüldü.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Emin İğbariye adındaki 24 yaşında bir genç Yafa’da düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Kaynakların verdiği bilgide, adı geçen gencin Yafa’nın Kedem Caddesi’nde saldırıya uğradığı ve ilk yardım ekiplerinin yanına ulaştığı zaman bilincini kaybetmiş halde ancak sağ olduğu, hızlı bir şekilde Tel Aviv’deki Ichilov Hastanesi isimli İsrail hastanesine nakledildiği ancak bir süre sonra sağlık ekiplerinin, gencin başından aldığı yaranın tesiriyle hayatını kaybettiğini duyurdukları belirtildi.

Arap toplumuna yönelik şiddet olayları ve suçlar üzerinde duran Eman Merkezi tarafından yapılan açıklamada bu yılın başından itibaren Filistin’in 1948 Bölgesi’nde Filistinlilere yönelik saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının 127’ye ulaştığı vurgulandı.

İşgal rejiminin emniyet teşkilatının bu cinayetlerin üzerine gitmemesi ve gerekli araştırmaları yapmaması faili meçhul cinayetlerin daha da artmasına neden oluyor.

1948 Bölgesi Filistinlileri Yüksek Takip Komisyonu ve Adalet adlı insan hakları kurumunun yaptığı açıklamada bu cinayetler karşısında aslında polisin çok ihmalkâr davrandığına ve görevini yerine getirmediğine dikkat çekilerek, polisin normalde Arap toplumunu düşman olarak gördüğü ve “faili meçhul” olarak gösterilen cinayetlerin üzerine gitmediği, cinayetlerin faillerini ortaya çıkarmak için gereken çalışmayı yapmadığı, canilerin ortaya çıkarılması ve bu tür cinayetlerde kullanılan silahların toplanması için hiçbir işlem yapmadığı vurgulandı.

İşgal rejiminin polis teşkilatında görevli bir kişi söz konusu cinayetleri işleyen şebekenin Şabak (İsrail’in iç istihbarat teşkilatı) tarafından himaye edildiğini, çünkü bu cinayetleri işleyenlerin başını çekenlerin bu teşkilatla işbirliği içinde hareket ettiklerini dile getirmişti.

Bu bilgi cinayetlerin aslında “faili meçhul” olmadığını aksine Şabak’ın canileri çok iyi bildiğini ama, bir yandan bu cinayetlerin faillerini himayesine alırken bir yandan da bu olayı Arap bölgelerine istihbarat elemanlarını sokma şeklindeki sinsi bir planın gerekçesi yapmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Siyonist işgal rejimi 1948’de işgal edilmiş bölgede ikamet eden Filistinlilere yönelik olarak planlı bir şekilde gerçekleştirilen bu saldırıların ve cinayetlerin üzerine gitmediği için siyonist terör örgütlerini cesaretlendiriyor ve saldırıların daha da artmasının önünü açıyor.

Bu politikanın asıl amacının ise bölgedeki Filistinlileri göçe zorlamak ve onların yerlerine yahudi yerleşimcileri yerleştirmek suretiyle ırkçı tasfiye planını hayata geçirmek olduğu tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.