FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi Yerleşimciler Filistinlilere Ait Otomobillerin Lastiklerini Tahrip Etti

Yahudi yerleşimciler bu sabah (13 Haziran Perşembe) erken saatlerde Nablus’un güneyindeki Aynabus köyünde Filistinlilere ait iki otomobilin lastiklerini tahrip etti ve duvarlara ırkçı sloganlar yazdı.

Batı Yaka’nın kuzeyindeki Yahudi yerleşimi faaliyetlerini takipten sorumlu Gassan Dağlas, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yitzhar Yahudi Yerleşkesi’nden gelen Yahudi yerleşimcilerin bu sabah erken saatlerde Aynabus köyüne kuzey yönünden baskın düzenlediğini bildirdi.

Dağlas, Yahudi yerleşimcilerin köyde iki otomobilin lastiklerini tahrip ettiklerini, köy camisi ile sağlık ocağının ve bazı evlerin duvarlarına ırkçı sloganlar yazdıklarını ifade etti.

İşgal güçleri himayesinde Batı Yaka’da terör estirmeyi sürdüren Yahudi yerleşimciler, her fırsatta Filistinlilere, evlerine ve işyerlerine saldırıyor, araçlarını ve ekili tarım arazilerini tahrip ediyor.

Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına göz yuman işgal güçleri, baskınlar sırasında yerleşimciler ile Filistinliler arasında çatışma çıkması halinde duruma müdahale ederek Yahudi yerleşimcileri koruyor ve olay yerinden güvenli bir şekilde uzaklaşmalarını sağlıyor.

Öte yandan, Yahudi yerleşimcilerin bu sabah Beytlahim’in güneyinde El-Hıdır beldesiyle Ertas köyü arasındaki turistik Süleyman Göleti bölgesine baskın düzenlediği kaydedildi.

Güvenlik kaynakları, Yahudi yerleşimcilerin işgal güçleri himayesinde bölgede ayin yaptıklarını söyledi.

Süleyman Göleti, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın yağmur sularının toplanması için inşa ettirdiği tarihi bir gölet.

Süleyman Göleti’nin suları geçmişte Beytlahim ve Kudüs kentleri için en önemli su kaynaklarından biri idi.

Filistin Yönetimi ve işgal rejimi arasında 13 Eylül 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması’na göre “A” bölgesi olarak sınıflandırılan bölgede yer alan Süleyman Göleti tamamen Filistin Yönetimi’nin kontrolünde bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.