İran

Yaptırımlara rağmen İran’ın petro kimya kapasitesi 4 milyon ton arttı

İran’ın Petro Kimya Sanayii Milli Firması Başkanı Behzad Muhammedi petro kimya sanayiinde üretim kapasitesi 4 milyon ton arttığını açıkladı.

Salı günü yaptığı açıklamada İran’ın petro kimya sektöründe ikinci büyük sıçrama aşamasında önümüzdeki bir yıl içinde 27 proje hizmete gireceğini belirterek şöyle dedi:
Bu projelerden 17’si Mart 2021’e kadar hizmete girecek ve böylece petro kimya sanayiinin kapasitesini şimdiki 66 milyon tondan 90 milyon tona çıkaracak.
İran’ın petro kimya sanayii önümüzdeki bir yıl içinde 100 milyon ton kapasite ve 25 milyar dolar gelir seviyesine ulaşacağını kaydeden Muhammedi, Perşembe günü 3 büyük projenin açılışı gerçekleşeceğini ve ülkenin petro kimya kapasitesine 4 milyon ton eklenmiş olacağını vurguladı.
Muhammedi, bu projelerden biri, dünyanın en büyük Metanol üreten tesisleri olan Kave Metanol Petro Kimya projesi olduğunu kaydetti.
Bu proje 950 milyon dolar sermaye ile özel sektör tarafından gerçekleştirildiğini belirten Muhammedi şöyle devam etti:
Projenin mühendislik çalışmasından teçhizatın temini ve tesislerin yapımına kadar yatırımların yüzde 65 kadarı yurt içinde temin edildi ve ülkemize yılda 400 milyon dolar gelir sağlaması öngörülmekte.
Haberde gelecek Perşembe günü iki büyük projenin daha hizmete gireceği kaydedildi.
Amerika terör devletinin İran’ın petrol ihracatına ve petro kimya sektörüne uyguladığı yaptırımlara rağmen bu sektör ülkenin döviz ihtiyacını karşılamakta önemli rol ifa etmeye devam ediyor.
İran her yıl petro kimya ürünleri ihracatından 17 milyar dolar gelir sağlıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 21 Eylül 2020 (18) içerik yüklenmiştir.