YemenArabistan

Yemen insansız hava araçları Suudi Arabistan’ın güneyindeki bölgelere saldırdı

Yemen insansız hava araçları Suudi Arabistan’ın güneyindeki Necran, Cizan ve Abha şehirlerini hedef aldı.

El-Meyadin kanalı, Yemen medyasından alıntı yaparak, Yemen insansız hava araçlarının saldırıda birkaç Suudi havaalanında hava trafiğini bozduğunu bildirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Serie, iki gün önce, Suudi hava saldırılarının bazı illerde 65’ten fazla şehre uçtuğu ve Yemen’e saldırdığı için, ülkesine yönelik son saldırılar hakkında saldırganları uyaran bir tweet atmıştı.

Yemen Ulusal Kurtuluş hükümetinin San’a merkezli Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin el-Aziz, saldırgan ülkelerin el-Hudeyde eyaleti de dahil olmak üzere Yemen’in çeşitli bölgelerinde hava ve kara yoluyla yeni bir askeri gerilim ve düşmanca eylemler turu başlattığını söyledi.

Aziz, ”Yeni saldırı, ABD’nin mazlum Yemen halkına yönelik yaklaşımlarına ve yetkililerinin düşmanca açıklamalarına bir tür acil misillemedir” dedi.

Suudi koalisyon uçakları Perşembe akşamından bu yana başkent San’a ise Saide, el’Hudeyde ve Umran eyaletlerine onlarca kez saldırdı.

Saldırıda şimdiye kadar binlerce Yemenli ölürken Birleşmiş Milletler’e göre ülkedeki kıtlık dünyanın en büyük insani felaketi haline geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.