ArabistanYemen

Yemen silahlı güçleri sözcüsü Tuğgeneral Yahya Seri, el-Cavf ilinin tamamen işgalden kurtarıldığını duyurdu

Yemen silahlı güçleri sözcüsü Tuğgeneral Yahya Seri, el-Cavf ilinin tamamen işgalden kurtarılmasını duyurarak, “Yemen silahlı güçlerinin düşmanla mücadelede yeni bir etaba daha taşınma kararında olduklarını” söyledi.

26 Aralık 2021’de 82. ayına giren Suudi ittifakın Yemen’e karşı başlattığı savaşta, başta Yemen’de 21. Asrın en büyük insani krizin yaşanmasına ilaveten taraflara indirilen insani ve maddi hasarla bir yana savaş meydanında güç dengesi ve meydan durumu da büyük önem taşıyor.
Yemen savaşı 26 Mart 2015’te başladığında Al-i Suud bu savaşı 3 hafta içinde Ensarullah hareketini iktidardan uzaklaştırmak ve müstafi ve firari cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadi’yi Sana’ya geri götürmekle bitirebileceği hesaplarını yapıyordu. Fakat hali hazırda savaşın üzerinden 81 ay geçerken, savaş meydanındaki durum sadece 2015 yılı ile değil hatta 2021’in başındaki durumundan bile pek farklı değildir.
Ma’rib stratejik eyaleti son aylarda tamamen işgalden kurtarıldı ve Yemen silahlı güçleri sözcüsü tuğgeneral Yahya Seri ise 26 Aralık günü yani savaşın 81. Ayının sonunda yaptığı açıklamada ise el-Cavf eyaletin tamamen işgalden kurtarıldığını duyurdu. Yahya Seri eyaletin bazı çöl bölgeleri hariç diğer tüm bölgelerin kurtarıldığını belirtti.
Bu önemli başarı savaş meydanının hala büyük değişikliklere sahne olduğunu gösteriyor. Suudi Arabistan ve paralı uşaklarında işgal edilen coğrafya her geçen gün daha da daralmaktadır. Yemen’in kuzey kesimleri tamamen Yemen ordusu ve halk komiteleri güçlerinin kontrolündedir. Aslında Al-ı Suud kör saldırıları ile sivilleri hala katliam ediyorsa fakat Yemen’in zeki savaş taktiği ise işgal edilen bölgelerin işgalden kurtarılması yolunda ilerlemektedir.
El-Cavf eyaletinin işgalden kurtarılmasının bir diğer önemli tarafı ise Suudi uşakların moralini zayıflatıp Yemen silahlı güçlerinin moralini yükseltirken savaşın yeni bir aşamaya daha girdiğinden haber veriyor. Yemen ordusu bu ülkenin kuzeyini tamamen işgalden kurtarırken diğer bölgeleri de düşman işgalinden kurtarmaya hareket edecektir. Buna dayanarak, Yemen silahlı güçler sözcüsü ülkenin silahlı güçlerinin saldırganlara karşı yeni bir aşamaya geçmekte olduklarına işaretle, Yemen’in özgürlükçü tüm vatandaşlarından bağımsızlık ve özgürlük savaşına aktif olarak katılmalarını istedi.
El-Cavf eyaletinin bir diğer önemli noktası, coğrafi konumudur. Yemen’de el-Cavf eyaleti, yakınındaki eyaletlere nazaran daha yoksul olmasına rağmen “stratejik ağırlığı” söz konusudur. İmran, Sana, Ma’rib, Hadarmut ve Sade eyaletleri ile komşudur. Bu coğrafi konum Yemen ordusunun söz konusu eyaletlere ulaşmasını sağlarken aynı zamanda Suudiler ve paralı uşaklarının ülkenin kuzey bölgelerine ulaşmasını uygulamada kapatıyor.
El-Cavf eyaletinin işgalden kurtarılmasının bir diğer önemli yönü ise Suudi Arabistan için bir tehdit olmasıdır, zira el-Cavf Suudi Arabistan ile uzun ortak sınırı vardır. Buna ilaveten bu eyaletin kuzey doğusunda Suudi Arabistan’ın “el-Rub’ el-Hali” petrol kaynakları bulunuyor. Bu yüzden Suudi Arabistan’a özellikle de Yemen ile sınır bölgelerine daha fazla darbe indirme ihtimali artıyor.
Tüm bu sebeplerden dolayı el-Cavf eyaletinin Suudi saldırgan koalisyonun işgalinden kurtarılması Yemen halkı, ordusu ve halk komiteleri için büyük önem taşıyor ve oluşan gelişmeler yakın gelecekte önemli olayların yaşanacağının habercisidir.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.