ArabistanYemen

Yemen’de ateşkesin uzatılıp uzatılmayacağı ihtimalleri

Yemen’de 2 aylık ateşkes anlaşması son bulmak üzereyken, ülkede yeniden ateşkesin uzatılıp, uzatılmayacağı bilinmiyor.

ABD kendi özel temsilcisinin yanısıra, BM Yemen özel temsilcisini kullanarak, ülkede yeniden ateşkesin uzatılması ve böylece Fars Körfezi ve stratejik öneme sahip Babül-Mendep boğazından başta Batı olmak üzere dünya enerji piyasasına enerji sevkiyatını rahatlıkla yapmaya ve böylece ileride düzenlenen Kongre ara seçimleri öncesinde enerji fiyatının artmasını önlemek için yoğun şekilde çalışıyor.

Demek ki, ABD’nin Yemen’de ateşkesin sağlanması için ilk baştan hedefinin insani konular değil, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerini, Yemen güçlerinin füzeli ve İHA’ları saldırılarından korumaktı. Yoksa ABD’nin insani hedefi olsaydı, Ukrayna savaşının Batı’da enerji piyasası ve tüketimi üzerinde etkisini göstermeden öncede, Yemen’de ateşkesin sağlanmasını düşünmüş olurdu. ABD, ateşkesin sağlanmasından sonra, Suudi Arabistan’ı Rusya’nın da üye olduğu OPEC Plus’taki yükümlülüklerinden uzak tutmak veya üretimini arttırmaya sıkıştırmak için Suudi Arabistan üzerinden önceki baskısını bile kaldırdı. Bu da, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki askeri hedeflerini rahatlıkla sürdürmesine yol açtı.

Bu durum Yemen halkı ve hükümetini, ateşkesi yeniden uzatma konusunda tereddüde düşürmüştür çünkü pratikte, saldırgan ülkelerin tavrında hiçbir değişiklik sağlanmış değil, ancak bu ülkenin saldırganların saldırı ve ateşkesi sık sık ihlal etmesine yanıt vermesini kısıtlamıştır. Böylece ateşkes, saldırgan ülkelerin lehine olmuştur; çünkü Yemen’de işgal ettikleri bölgelerde kendi askeri varlığını pekiştirirken aynı zamanda Batılı ülklerin lehine enerji fiyatlarının yeniden artmamasına yardım etmiştir. Böylece ateşkesten hem Batılılar ve hem saldırgan ülkeler yararlı çıkmıştır.

Yemen’in petrol rezervi yaklaşık 11 milyar 950 milyon varil ve doğalgaz rezervi 18,283 tirilyon foot küptür. Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Petrol Bakanı, bu ülkenin 2018 yılından şimdiye kadar yağmalanan petrol gelirinin toplam değerinin 9 milyar 500 milyon dolar olduğunu bildirmiştir. Bundan önceki senelerde yağmalanan petrol miktarı da bu rakama eklenirse, Yemen’in yağmalanan petrol gelirinin daha fazla olduğu netleşiyor.

Şimdiye kadar, Yemen’in yağmalanan doğalgaz miktarı hakkında bir rakam verilmemiş olsa da, doğalgaz projesinin Yemen’in en büyük ekonomik projelerinden biri olduğuna göre, 30 senede yaklaşık 30-50 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu. Bu nedenle, bu ülkenin yağmalanan doğalgaz kaynaklarının petrolünden daha fazla olmasa da az olmadığı düşünüyor.

Suudi Arabistan ve BAE’nin saldırılarından önce fakir bir ülke olan Yemen, savaştan sonra daha da fakirleşti ve ülkenin gelişme süreci yıllarca geri kalmış oldu.

Böylece savaş ve saldırılar, Yemen’in petrol ve doğalgaz sektörüne ve gelirlerine büyük darbe vurmuştur. Buna ilaveten savaşın ilk 7 yılında yüzlerce tesis, ev, üniversite, okul, cami , hastane, dershane, stat ve çiftlik saldırganların doğrudan saldırıları yüzünden yok edildi. Bu saldırılarda ABD ve Avrupa yapımı silahlar ve uçakların kullandığı için Batılıların BAE ve Suudi yönetimin işlediği savaş suçlarına ortak sayılıyor.

Son 4 ayda ateşkesin tesis edilmesi sırasında Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti, saldırgan hükümetlere ve onların batılı destekçilerine yaklaşımlarını değiştirme fırsatı verdi fakat yaklaşımlarında her hangi bir değişikliği görmediğini göz önünde bulundurarak, kendini savunma hakkını bir kez daha kullanmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.