Haberler

Yemen’den İran’a teşekkür

Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şeref, dün İran’ın Yemen Büyükelçisi Hasan İrlu ile görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti’ne Yemen hükümetine ve halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Fars Haber Ajansı’na göre, bu görüşmede Şeref, İran’ın “Hürmüz Barış Girişimi” adlı bölgesel barış planına övgüde bulunarak ”Birleşmiş Milletler ve ABD, Yemenli müzakere heyeti başkanıyla Hürmüz Barış Planının ruhu ve diğer barış girişimleri çerçevesinde konuşmalılar” dedi.

Yemen Dışişleri Bakanı, Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın bölgede barış ihtimali hakkındaki son sözlerine atıfta bulunarak, bu sözlerin başarısız bir manevrayı yansıttığını ve Siyonist rejim İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini haklı çıkarmak için gerçeklerin tahrif edildiğini söyledi.

Suudi dışişleri bakanı geçtiğimiz günlerde, işgalci Siyonist rejimi desteklemek için CNN kanalıyla yaptığı bir röportajda ırkçı İsrail’in bölgedeki konumunun normalleşmesinin herkes için büyük fayda sağlayacağını iddia etti.

İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi de, İran’ın ilişkileri geliştirme ve Yemen’i desteklemeye devam edeceğini bildirirken, Tahran’ın Yemen’e yönelik askeri saldırganlığı sona erdirme ve ülke kuşatmasını kaldırma çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Hassan İrlu, İran’ın bölgedeki herhangi bir gerilimi ortadan kaldırmaya çalıştığını vurgulayarak Hürmüz Barış Girişimi’ni açıkladı.

Bu arada İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asger Haci, Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti üst düzey müzakerecisi Muhammed Abdüsselam ile yaptığı telefon görüşmesinde, Yemen krizinin çözümü hakkında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede iki taraf, Yemen’deki barış sürecindeki son gelişmeleri ele aldı.

Haci, BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths’in yürüttüğü Yemen barış görüşmelerinin ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Umarım Yemen halkının kahramanca direnişi, baskıcı kuşatmanın kaldırılması ve adil ve kalıcı bir barış anlaşmasına ulaşılmasına vesile olur’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.