ArabistanYemen

Yemen’in bombalanmasında Amerikan ve İsrail savaş uçaklarının rolü

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti’nin siyasi bürosunun bir üyesi, Amerika ve siyonist İsrail savaş uçaklarının Yemen’in bombalanmasına müdahil olduğunu duyurdu.

Tesnim haber ajansına göre, Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti siyasi bürosu üyesi Ali el-Qahum dün yaptığı açıklamada, “Amerikalı ve İsrail savaş uçakları Sanaa ve diğer Yemen vilayetlerini bombalamaya müdahil oluyor” dedi.

Al-Qahum, Suudi saldırgan koalisyonunun saldırılarına karşılık vermenin yasal bir hak olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki günlerde düşman için yeni sürprizlerin olacağını duyurdu.

Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer bazı rejimin desteğiyle, Mart 2015’ten bu yana Yemen’i işgal etti ve Yemen’i kara, deniz ve hava yoluyla kuşattı.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’de başlattığı savaş şimdiye kadar yüz binlerce Yemenliyi öldürdü ve yaraladı ve 4 milyonu yerinden etti.

Suudi Arabistan’ın askeri saldırganlığı ayrıca Yemen’in altyapısının yüzde 85’inden fazlasını yok etti ve ülkeyi ciddi şekilde gıda ve ilaç sıkıntısına soktu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.