Uzakdoğu

Yeni Zelanda da Amerika’nın deniz ittifakına “HAYIR” dedi

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Ron Mark, Amerika yönetiminin Fars körfezinde deniz ittifakı önerisine katılmayı reddetti.

Çarşamba günü bir açıklama yapan Yeni Zelanda Savunma Bakanı Ron Mark, Britanya yönetiminin Amerika’nın Fars körfezinde kurmak istediği deniz ittifakına katılma yönündeki girişimlerine karşın bu ittifakta yer almayacaklarını açıkladı.

Amerika yönetimi son aylarda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik baskılarını arttırma doğrultusunda Fars körfezindeki askeri varlığını arttırmakla beraber bölgede İran’a karşı yeni bir deniz ittifakı kurmak istediğini açıkladı.

Amerika’nın Fars körfezinde deniz ittifakı kurma planı bir kaç haftadır Amerika devletinin siyasi ve askeri çevrelerinde tartışılıyor. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi bu planı hayata geçirmek için 60 ülkeye çağrı yaptı.

Ancak şimdiye kadar korsan İsrail ve İngiltere gibi Amerika’nın en yakın müttefiklerinin dışında Amerika’nın Avrupalı ortakları ve hatta bazı yakın müttefikleri bu öneriye soğuk tepki vererek ittifaka katılmak istemediklerini ortaya koydular.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi bundan önce yaptığı açıklamada, Fars körfezinde ecnebi güçlerin hangi ad altında olursa olsun bölgedeki varlığı Fars körfezinde güvenliğe katkı sağlayamayacağı gibi gerginlikleri daha da tırmandıracağını belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.