Filistin

Yerleşimci Yahudi çeteler El-Velce köyüne saldırdı

İsrail işgal güçleri Eriha’da bir Filistinli vatandaşı tutuklarken, Siyonist Yahudi yerleşimciler Beytülahim’in batısındaki El-Velce köyüne baskın düzenledi.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin bugün (21 Ağustos Cuma) sabah erken saatlerde Eriha’da Davud el-Acluni’nin evine baskın düzenleyip tutukladığını bildirdi.

Söz konusu tutuklama gerçekleşirken Yahudi yerleşimciler ise işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Beytülahim’in batısındaki El-Velce köyüne baskın düzenledi.

İşgalci rejim, Kudüs’ün güneyindeki El-Velce köyünü çevresini kuşatarak Kudüs’ten ve Filistin bölgelerinden koparmaya çalışıyor.

İşgal güçleri, askeri kontrol noktaları kurup giriş ve çıkışları kontrol altına alarak El-Velce köyü sakinlerine yönelik baskıları artırıp hayatlarını zorlaştırıyor.

Eski El-Velce köyü 17 bin dönümlük bir arazi üzerinde kuruluyken yıllardır Yahudi yerleşimcilerin saldırısı altında olması, inşaatların durdurulması ve düzinelerce evin yıktırılması sonucu yeni El-Velce, 2 bin 500 kişinin yaşadığı 2 bin dönümlük bir alana sıkıştırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Kasım 2020 (23) içerik yüklenmiştir.