İranDünya

Yerli ve yabancı düşünürlerin gözünden İmam Humeyni’nin biyografisi

Uluslararası İmam Humeyni ve Çağdaş Dünya Semineri, İmam Humeyni’nin (ra) vefatının 32.yıldönümü gecesinde, onun mezarı başında yerli ve yabancı şahsiyet ve düşünürlerin katılım ve konuşmalarıyla gerçekleştirildi.

İmam’ın torunu Hüccetülislam Seyyid Hasan Humeyni, Uluslararası İmam Humeyni ve Çağdaş Dünya Semineri’nde yaptığı konuşmada; ”Milli ufukta inkılab çok güzel iş çıkardı ve bu, Şahlık rejimini ortadan kaldırmaktı ve batıl nizam İmam tarafından tarihin çöplüğüne gönderilmiştir:’ dedi.

İslami Cihad hareketinin İran’daki temsilcisi Ebu Şerif de sözkonusu merasimde yaptığı konuşmada, “İslam Devrimi sadece İran halkı için değil, aynı zamanda İslam ve insan toplumu için de bir devrimdir. Dünyayı, özellikle Filistin’i dünyaya yeniden tanıttı ve Filistin davasını canlandırdı.” dedi.

Suriye’nin Tahran büyükelçisi Şefik Deyüb de sözkonusu seminerde yaptığı konuşmada, “Bugün, İslam Devrimi’nin etkileri bölgede çok açık bir şekilde görülmektedir ve İmam Humeyni ve İslam inkılabının şimdiki rehberi Ayetullah Hamenei, İran’ı, bölgenin asli oyuncusu konumuna getirdi ve bugün İran, bölgenin ve dünyanın önemli politikalarında çok önemli role sahiptir.” dedi.

Sözkonusu seminerde konuşan İran Yahudileri lideri Haham Yunes Hammami Lalezar ise şöyle dedi: ”Onun “Tevhid dinimizdir” başlıklı cümlesi, tevhid inancını ve tek ilah inancını gösterdi, İran bizim ülkemizdir ve biz tek bir milletiz.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.