HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Yunanistan, Şam’daki büyükelçiliğinin yeniden açıldığını bildirdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Suriye’deki Yunan büyükelçiliğini yeniden açma çabalarını sürdürdüklerini, Atina’nın Suriye’ye diplomat gönderme niyetinde olduğunu yineledi.

Londra merkezli el Şark el Evsat gazetesine göre, Yunanistan dışişleri bakanı Nikos Dendias,  dün (Pazartesi) ülkesinin durumu normale döndürmek (Avrupa-Suriye diplomatik ilişkilerinin normalleşmesi) için Şam’a bir diplomat göndermeye karar verdiğini söyledi.

Suriye ile tarihi olarak güçlü ilişkilere sahip olduklarını söyleyen Yunanistan dışişleri bakanı, Patrik Ortodoks kilisenin ilişkisini örnek olarak nitelerken, ”Şu anda Avrupa’ya çok büyük bir Suriyeli göçmen akını var ve bundan dolayı çok üzgünüz.” dedi.

Çek Cumhuriyeti dışındaki Avrupa ülkeleri, Suriye krizi ve ABD destekli tekfirci terör saldırısının ardından 2011’den sonra Şam’daki büyükelçiliklerini kapatmıştı. 

Suriye’deki kriz, 2011 yılında Suudi Arabistan, ABD ve müttefikleri tarafından desteklenen terörist grupların bölgedeki denklemi Siyonist rejim lehine değiştirmeye yönelik yaygın bir saldırısıyla başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.