Avrupa

Yunanistan’da hükümeti kurma görevi yine Miçotakis’e verildi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunanistan Başbakanı ve dünkü genel seçimlerin galibi “Yeni Demokrasi Partisinin” lideri Kiryakos Miçotakis’e hükümeti kurma görevini verdi.

Sakelaropulu, makamında kabul ettiği Başbakan Miçotakis’e Anayasa’nın 37’nci maddesinin 2. paragrafı gereğince hükümet kurma görevini verdi.

Miçotakis, burada yaptığı açıklamada, sandıktan çıkan mesajın net olduğunu belirterek “Mevcut meclisten bir hükümet oluşturma niyetinin gerçekte mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

Bir koalisyon hükümetinin kurulmasının imkansız olduğunu düşündüğünü belirten Miçotakis, “Hükümet kurma görevini bu akşam size iade etmeye niyetliyim ki hükümet kurulmasının imkansız olduğu yönündeki öngörümün doğru çıkması halinde, en hızlı şekilde, muhtemelen 25 Haziran’da sandığa gidebilelim” diye konuştu.

Yunanistan’da dün yapılan genel seçimlerinde mevcut Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi yüzde 40’ın üzerinde oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi Aleksis Çipras’ın lideri olduğu Radikal Sol İttifak’a (SYRIZA) 20 puan fark attı.

Ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 20.07’lik oyla 71 sandalyeyi alarak ikinci sırada yer aldı. Seçim yarışını 3’üncü olarak bitiren PASOK-KINAL ittifakı ise yüzde 11,46’lık oyla 41 sandalyenin sahibi oldu. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7.23 oyla 26 sandalye kazanırken, Yunan Çözümü Partisi yüzde 4,45 oyla 16 sandalye kazandı.

Böylelikle parlamentoya giren parti sayısı 5 olurken, hiçbir parti tek başına hükümet kurmak için parlamentoda gerekli olan 151 sandalye sayısına ulaşamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.