AmerikaarjantinAsyaDünyaİranYunanistan

Yunanistanın ABD uşağı şarlatanlarının yedikleri tokatın acısı geçmeden ,Şimdi de Arjantin’in halk nezdinde itibarı bitmiş liderleri,Venezuala uçağına el koyup İranlı eğitmenleri alıkoydu

Mohammad Mohammadi Bakhsh Pazar günü yaptığı açıklamada, Arjantin’de bir gün önce ele geçirilen uçağın İranlı olmadığını ve Mahan Air’in sicilinde bulunmadığını söyledi.

Ancak Mohammadi Bakhsh, İran’ın Venezuela ile ülkeye havacılık eğitmenleri ve eğitmenleri göndermek için işbirliği anlaşmaları olduğunu söyledi.

Açıklamalar, Cumartesi günü Buenos Aires’te alıkonulan Boeing 747 uçağında yedi İranlı mürettebatın bulunduğu yönündeki haberlerin ardından geldi.

ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada, “İran son yıllarda Venezuela ile pilotların ve uçuş ekiplerinin eğitimine odaklanan bir mutabakat zaptı imzaladı ve (İranlı) bireyler bu anlaşma doğrultusunda oradalar” dedi.

Mahan’ın sözcüsü Amir Hossein Zolanvari Pazar günü yaptığı açıklamada, uçağın bir yıl önce Venezuelalı bir müşteriye satıldığını söyledi.

Zolanvari, daha önce Mahan Air’e ait olan bir uçağa el koyma hareketini siyasi amaçlı olarak nitelendirdi.İran ve Venezuela’nın Cumartesi günü iki ülke arasında imzalanan 20 yıllık bir işbirliği anlaşmasıyla ekonomik ve siyasi bağlarını genişleteceklerini açıklamalarının hemen ardından geldi.

Anlaşma, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Tahran’a yaptığı resmi ziyaret sırasında imzalandı. 

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.