Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Yüzlerce Siyonist Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

Yüzlerce Yahudi yerleşimci bu sabah (24 Nisan Çarşamba) işgal polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, bu sabah 276 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya girdiğini açıkladı.

Yahudiler bugün kutsal kabul ettikleri Pesah/Hamursuz Bayramı’nın dördüncü gününü kutlarken, işgal güçlerinin Kudüs kentinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı, özellikle Eski Belde semtini ve çevresini adeta askeri kışlaya dönüştürdüğü kaydedildi.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerden oluşan heykel örgütleri, Pazar günü başlayıp Perşembe günü sona erecek Pesah Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrısı yapmıştı.

Heykel örgütleri, yayınladıkları bildirilerde işgal polisine de seslenerek, Mescid-i Aksa’nın boşaltılmasını ve Filistinlilerin girişine izin verilmemesini talep etmişti.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (17) içerik yüklenmiştir.