İranBahreynÜrdün

‘Yüzyılın Anlaşması’ Ürdün ve Bahreyn’de protesto edildi

Suriye halkı dün ABD’nin dayatması olan ve tek taraflı açıklanan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı protesto ettiler.

Sözkonusu protesto gösterisi, İslam İnkılabı rehberinin Suriye temsilcisi Ayetullah Tebatebai’nin imametinde kılınan cuma namazının ardından düzenlendi.

Bu arada Ürdün ve Bahreyn gibi bir çok ülkenin halkları da Yüzyılın Anlaşması’nı protesto ettiler. Protestolarda ABD ve ırkçı İsrail bayrakları yakıldı. Ürdünlüler, Filistin ve Ürdünlülerin kardeş olduklarını haykırırlarken ‘korkak Trump bizim sesimizi duy’ diye slogan attılar.

Bahreyn halkı da dün sözkonusu anlaşmayı protesto ettiler ve Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını ilan ettiler.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde “Orta Doğru (Batı Asya) barış planı”, New York’ta da protesto edildi.
ABD’de, New York Belediyesi önünde toplanan Filistin yanlısı sivil toplum örgütleri (STK) ve siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı sözde barış planını kınadı.

Protestoyu organize eden STK’lerden “Filistin için Amerikalı Müslümanlar”ı temsilen gösteriye katılan Vasım Kenan, burada yaptığı konuşmada, ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak lanse edilen planın aslında ‘Yüzyılın Hırsızlığı’ olduğunu söyledi.

Kenan, Filistin halkına dayatılan Trump’ın sözde barış planının kabul edilir bir yanı olmadığını belirterek, “Bu plan, daha doğmadan öldü ve bu da kasıtlı olarak planın reddedilmesi için yapıldı. Maksat, ilhaklar için Filistinlilere hiçbir seçenek tanımamaktı.” yorumunu yaptı.

Gösteride konuşan Neturei Karta International’dan Haham Yisroel Dovid Weiss de sözde Orta Doğu (Batı Asya) barış anlaşmasını siyonizm karşıtı Yahudiler olarak tanımadıklarını vurgulayarak, “Bugün buraya İsrail’den, İngiltere’den, Kanada’dan gelen Yahudi toplumu temsilcileri ile birlikte katıldık, bu plana karşı çıkıyoruz.” dedi.

Filistin Amerikan Toplumu koordinatörü Tala İsmail ise Trump’ın planının gelecekte yapılabilecek muhtemel barış anlaşmalarını baltalayan bir içeriğe sahip olduğunu belirterek, “Filistin halkını ve genel insan haklarını önemsemeyen, tek taraflı olarak hazırlanıp dayatılan bu sözde barış planı Filistinlilere hakarettir.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 30 Ekim 2020 (6) içerik yüklenmiştir.