İranAsya

Zarif: ABD’nin yeni hükümeti ekonomik terörizm yaptırımlarını gözden geçirmeli

İran dışişleri bakanı Rasha Today tv. kanalına verdiği demeçte, “Yeni ABD yönetimi ekonomik terörizm politikasını yeniden gözden geçirmelidir” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Rasha Today televizyonuna verdiği demeçte, “ABD’nin tek taraflı yaptırımlara ilişkin mevcut politikası esasen ekonomik savaş ve ekonomik terörizmdir.” dedi.

Zarif, “ABD 2015 nükleer anlaşması kapsamındaki anlaşmalarına saygı duyduğu sürece, İran’ın Beyaz Saray’da kimin olduğu konusunda özel bir ilgisi yok” dedi.

İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme kararının Washington üzerinde tam tersi bir etkiye sahip olduğunu belirterek, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun, ABD’nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesinden sonra 300 kilogramdan 4.000 kilograma yükseldiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, kişisel Twitter hesabından da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in nükleer anlaşma iddiasına tepki gösterdi.

Zarif, Blinken’e seslenerek, “Gerçek şu ki, (ilk önce) ABD tarafı nükleer anlaşmayı çiğneyerek İranlılara gıda ile tıbbi ilaç erişimini engellemiş, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi 2231 sayılı kararına uyanları da cezalandırmıştır. Ancak İran, ABD’nin bu çirkin tutumuna rağmen nükleer anlaşmaya uydu ve anlaşmada öngörülen telafi edici önlemlere başvurdu.”

Zarif, açıklamasında şöyle dedi: ”Şimdi ilk adımı kim atmalı? Trump yönetiminin maksimum hezimetini asla unutmayın.”

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Trump yönetiminin tek taraflı olarak çekildiği İran nükleer anlaşmasına ilişkin, “İran yeniden anlaşmaya uymayı kabul ederse biz de anlaşmaya döneceğiz” iddiasında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.