İranKuzey Amerika

Zarif: BM, aidatını ABD’nin son çaldığı 110 milyon dolardan tahsil edebilir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın BM Genel Kurulunda oy hakkından mahrum kalmasına verdiği tepkide, BM’in İran’ın geciken aidatını ABD’nin son 110 milyon dolarlık korsanlığından alabileceğini söyledi.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu konuya değindi.

Zarif, ‘’ Gerçeklerin ters yüz olduğu bir dünyada BM, aidatlarını geç ödemesi nedeniyle İran’ın oy hakkını elinden aldı. Göze alınamayan şey ABD’nin ekonomik terörizminden dolayı İran’ın aldığı gıdanın parasını ABD ödetmemiştir, engel olmuştur, BM ise bundan sonraki bir meseledir.”

İran dışişleri bakanı, 110 milyon dolarlık hırsızlıktan söz ederek gerçekte, ABD’nin bir tankere el koyması ve ardından yaklaşık 2 milyon varil İran ham petrolünü satma girişiminden bahsediyor.

AP, birkaç gün önce ABD’nin BAE’nin Fucire kıyılarında 2 milyon varili aşkın petrol tankerine elkoyduğunu ve bu gemideki petrolü yaklaşık 110 milyon dolara sattığını bildirdi.

ABD hükümeti, İran Devrim Muhafız Ordusu’nun petrol tankerini İran’dan gizlice intikal ettirmeyi çalıştığını ama ABD güçlerinin petrol tankerine el koyduğunu iddia etmişti.

İran, olayı “deniz korsanlığı” olarak nitelendirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü İran dahil beş ülkenin BM Genel Kurulu’nda oy kullanma haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tehdidinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.