İran

Zarif, BM’yi Afgan tarafları arasında müzakereyi kolaylaştırmaya çağırdı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistan’da düzenlenen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9’uncu Bakanlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bölge ötesi aktörlerin çözümleri Afganistan barışı için yapıcı değil” ifadesini kullanıp, Afganistan’da kalıcı istikrarın sağlanması için tek yolun Afgan tarafları arasında diyalog olduğunu belirtti..

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistan’da düzenlenen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9’uncu Bakanlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel yakınlaşma ve Afganistan’ın bölgesel denklemlere dahil olması için çabalarına işaretle, Afganistan’da barışın sağlanması için Afgan tarafları arasında diyaloğun şart olduğunu kaydetti.

Afganistan’ın bölgesel etkileşimlere girmesi için İran islam Cumhuriyeti’ninn çaba sarfettiğine vurgu yapan Zarif, ” Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması sadece Afgan tarafları arasında diyalog yoluyla mümkündür.” ifadesini kullandı.

Afganlar arası görüşmeleri kolaylaştırma konusunda BM’ye çağrı yapan Zarif,” Bu ülkede yapılan herhangi bir anlaşmada Afgan halkının kendi kaderini belirleme hakkını garantilemesi gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Zarif ayrıca Afganistan ve İran arasındaki ilk demiryolu hattının 10 Aralık 2020 yılında hizmete açıldığını hatırlatarak, bu gelişmeyi uluslararası-bölgesel bir demiryolu ağının oluşumunda önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.