İranErmenistan

Zarif Ermenistan cumhurbaşkanıyla görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması önemine vurgu yaptı.

Zarif, Azerbaycan cumhuriyeti ve Ermenistan ziyaretleri çerçevesinde Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisiyan ile yaptığı görüşmede bu konuyu belirtti.

Zarif görüşmede iki ülkenin dostane ilişkilerine işaretle, İran’ın bölgede barış ve istikrar yönündeki taahhüdünü hatırlatarak, İran’ın komşu ülkelerin ihtilaflarının çözülmesi çabalarına yardıma hazır olduğunu ve bir kez daha bölge ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması ve uluslararası hukuka uyulması önemine vurgu yaptı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da İran ile Ermenistan arasındaki ikili ilişkilerin derinleştirilmesinin önemini vurgulayarak, Ermenistan’ın İran’ı güvenilir bir ortak ve dost olarak gördüğünü vurguladı.

Zarif ayrıca Erivan’da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya gelerek, Corona sonrası salgınında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleşmesi, Megri Serbest Bölgesinin geliştirilmesi ve İran-Nahçıvan-Ermenistan demiryolunun açılması umudunu dile getirdi.

İran’ın bölgede istikrarın sağlanması ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünün güvence altına alınması konusundaki ilgisini vurgulayan Zarif, dün Azerbaycan Cumhuriyeti sınırında ortaya çıkan bazı gerginliklerden dolayı da kaygısını bildirdi.

Bu görüşmede Paşinyan da, İran ile ilişkilerin Ermenistan için stratejik önem taşıdığını belirterek, iki ülke arasındaki sınırın her zaman dostluk ve güvenliğin sınırı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede, gaz ve elektrik alışverişi programı, gaz ihracat sözleşmesinin uzatılması ve Ermenistan’a gaz ihracatının artırılması, altyapı alanında işbirliği ile bilimsel ve eğitimsel işbirliği ele alınan diğer konular arasında yer aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.