İran

Zarif: Görevinin son günlerinde her türlü maceraperestliğinin sonuçlarından Trump sorumlu olacak

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran İslam Cumhuriyeti karşıtı suçlamalarına gösterdiği tepkide, görev süresi dolmak üzere olan Donald Trump’ın her türlü maceraperestliğinin sonuçlarından tamamen sorumlu olacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Başkanı Trump’ın İran’a yönelik yeni suçlamalarına twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.

Bakan Zarif yeni tweetinde, “Trump’ın değersiz bir resmi, İran’ı suçlamak için kullandığına dikkat çekerek, bundan önce de ABD’nin kitle imha silahları yalanıyla Batı Asya bölgesini yok edip, 7 trilyon doları boşa harcayıp, 58 bin 976 Amerikalının ölümüne yol açtığını” hatırlattı.

Bakan Zarif şöyle devam etti: Bu kez daha kötü olacak; Trump görev süresinin son günlerinde her hangi bir maceraperest eyleminin sonuçlarından tamamen sorumlu olarak.

Bakan Zarif bugün attığı başka bir tweette de, ABD Başkanı Trump’a hitaben, ‘’ Kendi vatandaşlarınızı yurt dışında tehlikeli duruma düşürmek, içerideki facia boyutundaki hezimetten bakışların çevrilmesine sebep olmayacaktır. ‘’ dedi.
Zarif, Trump’ın Başkan olmadan önce eski başkan Obama’yı İran’a saldırmakla itham ettiği bazı tweet mesajlarını paylaştı.
Trump, 2012 yılında Cumhuriyetçilere hitaben bir tweet mesajında ‘’Obama’ya İran kartını bir savaşta kullanarak seçim kazanmasına izin vermeyiniz. Cumhuriyetçiler dikkatli olunuz.‘’ yazdı.
Trump 2011 yılında başka bir tweette de, ‘’Obama seçimlerde kazanmak için İran ile savaşı başlatacaktır.‘’ diye yazdı.
Zarif mesajında ayrıca son 100 yıl zarfında özel bir sebepten dolayı Aralık ayının 9, 10 ve 16. Günlerinin korona’da dolayı 3 bini aşkın Amerikalının hayatını kaybettiği günler olduğunu bildirdi.
Trump dün attığı mesajda ABD’nin Irak Büyükelçiliğine yapılan saldırıda İran füzelerinin kullanıldığını iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.