İran

Zarif: Hindistan zor durumlarda İran’ın yanında olmuştur

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yeni Delhi’de düzenlenen İran-Hindistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Yaptırımlar yeni değil, dost ülkelerle işbirliğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Zarif, İran ve Hindistan arasında birçok alanda tamamlayıcı nitelikte ilişkilerinin bulunduğunu belirterek, iki ülkenin yüzyıllardır birlikte yaşamakta olduğunu hatırlatarak, “İki hükümette mevcut sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek siyasi irade olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

“İran’da ulusal güvenliğimizi korumak için halkımıza bağlıyız. Bilimsel gelişmeler ve diğer alanlarda da halkımıza güveniyoruz.” diyen Zarif, şunları kaydetti:

“Bu izole olmak anlamına gelmiyor. Doğu ülkeleri ve diğer taraflarla işbirliği yapmaya hazırız. Ekonomik işbirliği konusunda da yeni ortaklar arayışındayız.”

Zorlukların üstesinden gelinip çözümlerin bulunacağını belirten Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin uyguladığı İran karşıtı yaptırımlar hakkında,”Yaptırımlar İran için yeni değil. Yaklaşık 40 yıldır farklı yaptırımlar altındayız. Hayatta kalmaya ve dostlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hindistan şu anda ve zor zamanlarda bizimle birlikte olmuştur ve daha iyi dönemlerde de bizimle olacaktır.” şeklinde konuştu.

Üst düzey siyasi ve ekonomik bir heyet başkanlığında Yeni Delhi’ye giden Zarif’in, 3 günlük ziyareti kapsamında İran ve Hindistan arasındaki ikili ilişkiler ve farklı konuların ele alınacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 04 Ağustos 2020 (20) içerik yüklenmiştir.