Irakİran

Zarif, Irak Meclis Başkanı ile görüştü

Bağdat’ta temaslarda bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak Meclis Başkanı Muhammed El Helbusi ile görüştü.

Zarif görüşmede İran’ın bölgesel konularda birliktelik görüşünü tekrarlayarak Irak’ın bu yöndeki yapıcı rolünden dolayı teşekkür etti.

Irak Meclisinin yabancı güçlerin çıkışına yönelik kararına değinen Zarif, bunun Irak egemenliğine saygı olduğunu belirtirken Amerikan terörist güçlerinin Irak’ta İran ordusu Kudüs gücü komutanı general Kasım Süleymani’yi şehit ettiğini hatırlattı.

Zarif, İran ve Irak’ta yapılacak seçimlere değinerek bu seçimleri halkın egemenliğinin simgeleri olduğunu ve Irak’a bu yönde başarılar temenni etti.

Irak Parlamentosu Başkanı ise sözkonusu görüşmede Irak hükümeti ve parlamentosunun bölgede barışçıl bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olma rolünü vurguladı ve İran ile Irak arasındaki ticaretin genişlemesini destekledi.

İran dışişleri bakanı daha önce de Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile bir araya gelmiş, ikili ilişkileri ve bölgesel meseleleri ele almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.