HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran Afganistan’daki barış sürecine yardım etmeye hazır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Muhammed Hanif Etmer, Afganlılar arasında görüşmelerinin son durumunu ve komşu ülkelerin görüşmelerdeki rolü hakkında görüş alış verişinde bulundular.

İRNA’ya göre, yapılan telefon görüşmesinde Zarif, Afganlar arası görüşmelerden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’daki barış sürecine her türlü yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Telefon görüşmesi sırasında iki taraf, İran ve Afganistan arasındaki ilişkileri çeşitli alanlarda ve kapsamlı bir stratejik işbirliği belgesi şeklinde de ele aldılar.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü, Doha’da Kabil hükümeti, siyasi gruplar ve Taliban arasında Afganlar arası görüşmelerin başlamasıyla eş zamanlı yaptığı açıklamada görüşmeleri memnuniyetle karşılayarak, bu görüşmelerin Afganlar arasında dış müdahale olmadan ve kapsamlı bir anlayış çerçevesinde istenilen hedefe ulaşılmasını temenni etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Afganistan’daki tüm sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülebileceğini ve bu ülkede barış ve güvenliğin sağlanması için her şeyden önce yabancı güçlerin geri çekilmesinin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Afganistan’da on yıllarca süren savaşın ardından hükümet ile Taliban arasındaki görüşmeler Cumartesi günü Katar’ın başkenti Doha’da başladı.

İran İslam Cumhuriyeti, bölgede ve dünyada etkili ülkelerden biri olarak, Afganistan’daki kriz de dahil olmak üzere, her zaman bölgedeki krizlerin diyalog ve diplomatik yollarla çözülmesine vurgu yapıyor./

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 25 Eylül 2020 (21) içerik yüklenmiştir.