Amerikaİran

Zarif: İran için önemli olan ABD’nin tavrıdır, adayların vaat ve sloganları değil

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti için önemli olan şeyin ABD başkanlık seçim adaylarının vaatleri değil,Beyaz Saray’ın seçim sonrası tavrı olduğunu belirtti.

Bakan Zarif, CBS televizyon kanalına verdiği demeçte, İran hükümetinin Donald Trump ile Jeo Biden arasında hiçbir tercih yapmadığına işaretle, ABD’nin İran’a karşı yıkıcı tavırlarını durdurma kararı alması halinde Beyaz Saray’a girecek zat kim olursa olsun olayın farklı olacağını kaydetti.

Zarif, İran’ın ABD ile nükleer anlaşma üzerinde yeniden müzakere masasına oturmayacağına temasla, “yeniden etkileşim için bir yol bulabiliriz, ancak yeniden etkileşim yeniden müzakere anlamına gelmiyor, demek ki, ABD müzakere masasına dönsün.” diye konuştu

Dışişleri Bakanı, ABD yönetimi tarafından İran’a uygulanan yaptırımlar hakkında ise, yaptırımların İran’a zarar verdiğini ancak ABD’nin istediği politika değişikliğine yol açmadığını vurguladı.

Zarif, Jeo Biden’in seçimleri kazanması halinde İran’ın bu ülke ile nükleer anlaşma üzerinde yeniden müzakereye oturmayacağını bildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı röportajın devamında, ABD istihbarat servislerince İran’ın bu ülkenin başkanlık seçimlerine karıştığına dair iddialarını reddederek, “ABD seçim sistemine en etkin şekilde hakarette bulunan tek kişi Trump’tır” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.