AvrupaİranKuzey Amerika

Zarif: İran kendini savunmak için kimseye bağımlı değildir

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti Amerika’nın casus İHA’sını kendi ürettiği yerli silahla düşürdüğünü, bu da İran kendini savunmak için hiç kimseye bağımlı olmadığını ortaya koyduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Çarşamba günü Norveç’in başkenti Oslo’da yaşayan İranlılarla görüşmesinde S. Arabistan ve BAE’nin milyarlarca dolar silah alımına işaret ederek şöyle dedi:

İran İslam Cumhuriyeti bu ülkenin toprağından suyundan zerre kadarı başkaları tarafından ele geçirilmesine müsaade etmeyecektir.

Dışişleri Bakanı Zarif konuşmasında Amerika ve Batı’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı çifte standart politikalarını eleştirerek şöyle ekledi:

Onlar bir yandan İran’a iktisadi, ticari ve savunma gücü gibi alanlarda baskı uyguluyor ve yaptırımlar dayatıyor, öte yandan da müzakere iddiasında bulunuyor, fakat yaptırımla İran milletinin haklarını çiğniyor.

Amerika devletinin Bercam nükleer anlaşmasını ihlal ettiğine işaret eden Zarif, Amerikalı yetkililer zorbalık yaparak Bercam’dan çekildiklerini ve yaptırım ve iktisadi terörle İran milletine baskı uyguladıklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca Avrupa ülkelerini de İran ile ticaret için kurdukları INSTEX adlı özel mali kanal konusunda çifte standart davrandıkları için eleştirerek şöyle dedi:

Avrupalı firmalar İran ile ticaret için ABD Hazine Bakanlığı’ndan icazet almaları gerekiyor, oysa bu konu nihayetinde Avrupalıların zararı ile sonuçlanacaktır.

İran İslam Cumhuriyeti’nun bölgede terör afeti ile mücadelesine de değinen Dışişleri Bakanı Zarif, İran açısından terörle mücadelede Şia, Sünni, Arap, Kürt, Fars ve başkası hiç fark etmediğini, İran İslam Cumhuriyeti bölgede tüm milletlere terörle mücadelede yardımcı olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.