İran

Zarif: İran Özbekistan’ın transit yolu olabilir

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti Özbekistan’ın uluslararası piyasalara açılmak üzere transit yolu olabileceğini vurguladı.

Pazartesi günü Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbek mevkidaşı Abdulaziz Kamilov’la görüştükten sonra bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Zarif, Özbek Bakan Kamilov’la ikili siyasi, iktisadi ve kültürel ilişkileri geliştirme yolunu masaya yatırdıklarını, ayrıca başta Afganistan barış süreci olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldıklarını belirtti.

İki ülke arasında işbirliğinin gelişmesini temenni eden Dışişleri Bakanı Zarif, İran İslam Cumhuriyeti Özbekistan’ın uluslararası piyasalara açılmak üzere transit yolu olabileceğini vurguladı.

Zarif ayrıca İran ve Özbekistan arasında çeşitli alanlarda işbirliği zemin bulunduğunu, iki ülke arasındaki derin ortak tarih iki milletin dostluğunu daha da geliştirebileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Pazartesi günü Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Orta Asya turuna başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.