İranAvrupa

Zarif, İrlanda yetkilileriyle Filistin ve Yemen’i görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İrlanda Cumurbaşkanı Michael Di Heiginz ve dışişleri bakanı ile ayrı ayrı görüştü.

Avrupa ülkeleri turu çerçevesinde İrlanda’da temaslarda bulunan Zarif Dışişleri Bakanı Simon Kavoni ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Michael Di Heiginz ile de görüştü.

Zarif, Kavoni ile görüşmede iki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yaparak, İrlanda’nın Tahran Büyükelçiliğini yeniden açma istemesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Zarif, İran ve İrlanda’nın siyasi ve ekonomik konular özellikle tarım, bilgi teknolojileri, bilim ve teknoloji konularında istişarelerde bulunmalarına vurgu yaptı.

İrlandalı bakan da görüşmede İran ile ilişkilerinin düzeyini arttırmayı istediklerini söyledi.

İran nükleer meselesi ile ilgili Viyana görüşmelerindeki son gelişmeler, Filistin’deki son olaylar, İran’ın Filistin’de referandum yapılması ile ilgili görüşü, Yemen, Irak, Lübnan, Suriye ve Afganistan ile Karadağ meseleleri, korona ile mücadele görüşmede gündeme gelen diğer konulardı.

Zarif’in Avrupa ülkeleri ziyareti geçen hafta İspanya’dan başladı, Zarif daha sonra İtalya ve Vatikan’da temaslarda bulundu. Zarif, Avrupa turu öncesi Suriye’de temaslarda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.