İran

Zarif, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

IRNA’nın bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Özbek yetkililerle görüşmek üzere Taşkent’te bulunan Zarif, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya gelerek, karşılıklı çıkarları ve ilgilendiren konuları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerde çeşitli siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki son gelişmeleri ele alan Zarif, İran’ın Özbekistan ile işbirliğini geliştirmek ve iki ülke arasındaki işbirliği alanındaki mevcut kapasiteleri değerlendirmek istediklerini kaydetti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev de ikili ilişkilerin önemi ve iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesi gereğini vurgulayarak, İran-Özbekistan Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu’nun 14. toplantısının yakın gelecekte yapılması gerektiğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca ikili konuların yanı sıra Afganistan’daki barış sürecine ilişkin gelişmeler ve iki ülke arasında uluslararası arenadaki işbirliği de masaya yatırıldı.

Zarif, Orta Asya’da ikili ve bölgesel işbirliği ile ilgili görüşmeler gerçekleşmek üzere dün sabah saatlerinde Özbekistan Dışişleri Bakanı ile görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.