İran

Zarif, Pakistan Başbakanı İmran Han ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Pakistan Başbakanı İmran Han ile başkent İslamabad’da bir araya gelerek, ikili ilişkileri görüştü.

Karşılıklı ekonomik ilişkilerin de ele alındığı görüşmede Zarif ve İmran Han, Tahran-İslamabad işbirliği, bölgesel barış ve istikrarla ilgili yürütülen ortak çalışmalar ve Afganistan’da güvenliğin sağlanmasına dair işbirliğinin önemine değindi.

Zarif, Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere İslamabad’da bulunan Dışişleri Bakanı Zarif, bugün Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile görüştü.

Koronavirüs, İran ve Pakistan arasındaki siyasi, ekonomik ve uluslararası işbirliğinin geliştirilme yolları ele alınan görüşmede, iki ülkenin bölgede barış sağlamak için ortak çaba sarfetmesi gerektiği vurgulandı.

Bölgesel gelişmeler, İslam dünyasındaki meseleler, İslamofobi ile mücadele, bölgesel işbirliği, terörizm ve yasadışı göçe karşı ortak mücadele, hac ziyaretlerinin kolaylaştırılması ve yakın gelecekte ortak bir ekonomik komisyon kurulması da bu görüşmede gündeme gelen diğer konulardı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.