Amerikaİran

Zarif: Pazar günü hiçbir olay yaşanmayacak

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Trump yönetiminin İran’a karşı BM’in tüm yaptırımlarının geri getirmesine dair tüm boş tehditlerine karşılık, “20 Eylül Pazar günü hiçbir olay yaşanmayacaktır” yazdı.Muhammed Cevad Zarif dün akşam paylaştığı tweette şöyle yazdı:
“Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo, yine hata yapıyorsun. 20 Eylül’de hiçbir olay yaşanmayacak. Yeter ki 2231 kararını okuyasın.”
Zarif mesajının devamında Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesi ve tetik mekanizmasını uygulama çalışmalarına işaretle şöyle devam etti:
Hatta, sana “Amerika’nın Bercam’daki ortaklığına son vermen” için emir veren başkanını ikna eden Bolton bile bu bildiriyi okumuştur.
2 yıl önce resmen ve Güvenlik Konseyi 2231 sayılı kararı dikkate almayarak Bercam nükleer anlaşmadan çekilen Amerika yeni bir hukuki yorumda aynı bildiriye dayanarak hala Bercam’ın bir üyesi olduğunu iddia ederek bu çerçevede anlaşmada tetik mekanizması olarak geçen sistemi kullanarak İran’a karşı Güvenlik Konseyi yaptırımlarını ihya edebileceğini iddia ediyor.
Bu iddia Güvenlik Konseyi üyeleri ve özellikle Çin ve Rusya’nın açık tepkisi ile karşılaştı.
Fransa, Almanya ve İngiltere’den oluşan Avrupa Troykası da Amerika’nın bu iddia ve girişimine karşı muhalefet olarak Güvenlik Konseyi başkanına bir mektup gönderdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Temmuz 2024 (81) içerik yüklenmiştir.