İranAsya

Zarif Tacikistan cumhurbaşkanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Tacikistan cumhurbaşkanı ile bir araya gelerek ilgi duyulan konular hakkında görüş teatisinde bulundu.

Asya’nın Kalbi Konferansına katılmak için Duşanbe’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile görüştü.

Görüşmede ikili ilişkiler, iki ülke arasındaki ekonomik, ticaret, enerji, sanayi, ulaştırma, bilim ve kültür konuları gündeme geldi ve taraflar Ortak Ekonomik Komisyonun rolüne vurgu yaptılar.
İki ülkenin terörizm, radikalizm ve uyuşturucu ve örgütlü suçlarla mücadelede ortak işbirliği gündeme gelen diğer konulardı.
Zarif ayrıca konferansa katılan diğer dışişleri bakanları bu cümleden Hindistan dışişleri bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ile bir araya gelerek Afganistan’ın son siyasi durumu ve bu ülkede barış sürecinde aktif yollar konusunda görüş alış verişinde bulundu.
Hindistan dışişleri bakanı da İran’ın Afganistan’daki siyasi gelişmelerdeki yapıcı ve etkili rolünü takdir ederek Afganistan’da barışın ve istikrarın sağlanmasında bölgesel ve özelikle İran ve Hindistan işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti.
Konferansa katılan ülkeler arasında Türkiye, Afganistan, Tacikistan, İran, Pakistan, Hindistan, Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.