Latin Amerikaİran

Zarif: Tahran–Karakas savunma iş birliği yasaldır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Tahran ve Karakas arasında savunma iş birliği tamamen yasal olduğunu, Venezuela yönetimi istediği yerden askeri teçhizat ve silah satın alma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Venezuela’nın Telesur kanalına mülakat veren Dışişleri Bakanı Zarif, Amerika’nın İran ve Venezuela işleri özel temsilcisi Eliott Abrams’ın “Amerika İran’dan Venezuela’ya füze intikaline müsaade etmez” yönündeki açıklamasına gösterdiği tepkide, İran ve Venezuela arasındaki savunma iş birliği tamamen yasal olduğunu, Amerika BM güvenlik konseyinde bunu engellemeye çalıştığını, ancak başarılı olamadığını belirtti.

Zarif, Amerika BM güvenlik konseyinde uğradığı ağır hezimetin ardından şimdi eski stratejisi, yani bağımsız ülkeleri tehdit etmeye ve zorbalık yapmaya yöneldiğini kaydetti.

İran ve Venezuela Amerika’ya zorbalık yapma izni vermediklerini kaydeden Zarif, İran İslam Cumhuriyeti Venezuela ile başta savunma alanı olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğini sürdüreceğini, bu iş birliği Amerika’yı asla ilgilendirmediğini vurguladı.

Zarif ayrıca Venezuela’nın en büyük petrol rafineriine düzenlenen saldırıdan sonra Tahran yönetiminin Karakas yönetimi ile petrol alanında iş birliğini sürdürmekten korkup korkmadığı ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, bu iş birliği kesinlikle artarak devam edeceğini belirtti.

Amerika terör devletinin İran milletine dayattığı zalimane yaptırımlara da temas eden Dışişleri Bakanı Zarif, İran milleti kırk yıldır Amerika’nın baskılarına karşı direndiğini ve eğer teslim olmak isteseydi, çok önceleri teslim olması gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.