Kuzey AmerikaIrakİranSuriye

Zarif: Trump Suriye’nin petrolünde gözü olduğunu itiraf etti

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan başkanı Trump’ın Suriye’de bulunan Amerikan güçlerinin gerçekte İran’ın IŞİD’den duyduğu nefret ve ABD’nin Suriye’nin petrolüne göz koymasının bulunduğunu itiraf ettiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Amerikan başkanının itiraf ettiği konunun bilinmeyen bir durum olmadığını zira bunun herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu belirterek, ‘Amerika’nın hedefi Suriye’nin petrolünü yağmalamak’ dedi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın terör örgütü IŞİD’den nefret ettiğini bizzat Trump’ın itiraf etmesine de işaretle, bu durumun aslında ‘İran, Rusya ve Suriye’nin terör örgütü IŞİD’le ile mücadele ettiğini kabul etmesi manasına geldiğini’ bildirdi.

Zarif, Amerika’nın terör örgütü IŞİD’le mücadele etmediğini aksine onunla mücadele eden İran Kudüs gücü komutanı ve arkadaşlarını kalleşçe şehit ettiğini belirterek, ‘diğer ülkeler de İran, Rusya ve Irak gibi terör örgütüne karşı mücadele etmelidir’ dedi.

Bilindiği gibi Amerika, Irak ve Suriye’de sözde terör örgütleriyle mücadele için sözde koalisyon gücü oluşturmuş ama bu koalisyon güçleri daha çok Suriye ve Irak halklarını hedef almıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.