İranalmanyaAmerikaÇinRusya

Zarif: Üç Avrupa ülkesi yükümlülüklerini ihlal etti

İran Dışişleri Bakanı, 2014 ile 2019 yılları arasında İran ile Avrupa arasındaki ticaret verilerine atıfta bulunarak, “Nükleer Anlaşma tarafı üye üç Avrupa ülkesi anlaşmadaki yükümlülüklerini ciddi şekilde ihlal etti” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, resmi Twitter sayfasında, Nükleer Anlaşma’nın geri kalan üyelerinin dışişleri bakanları toplantısında çeşitli konuları vurgulayan bir mesaj yayınladı.

İran Dışişleri Bakanı, Twitter mesajında ​​Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanları ile yaptığı görüşmeyle ilgili şunları söyledi: ”İran ve Avrupa Birliği ticaret verileri, üç Avrupa üyesi devletin Nükleer Anlaşma’yı kurtarmak için ciddi tutum sergilemediklerini aksine anlaşmayı çiğnediklerini gösteriyor. Üç Avrupa ülkesi ABD’nin İran’a yönelik telafisi mümkün olmayan zararlar konusunda da ABD ile ortaktır”

Zarif yazısında, “Almanya, İngiltere ve Fransa’nın yükümlülüklerini belirli bir süre içinde yerine getireceklerini taahhüt ettiklerini” belirtirken, ”nükleer anlaşma takvimi değişemez, yeniden müzakeresi mümkün değildir. Bölgemizdeki kriz ve silahlanmalar esas olarak Amerika Birleşik Devletleri ve üç Avrupa ülkesinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

İran dışişleri bakanı ayrıca “Demokratik ülkeler Tahran’dan İslami Şura Meclisi kararını ihlal etmesini isteyemezler” vurgusu yaptı.

Zarif, herkesin nükleer anlaşmaya dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “ABD ve üç Avrupa ülkesi görevlerini yerine getirdiğinde, İran da, ABD’nin yasadışı geri çekilmesi (ve üç Avrupa ülkesinin açık bir şekilde ihlal edilmesi) karşısında alınan önlemlerden derhal geri dönecektir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.