Kuzey Amerikaİran

Zarif: Yaptırımları kaldırmak, ABD’nin yasal yükümlülüğüdür

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’ne dayatılan yaptırımların kaldırılması, Amerika’nın ahlaki ve yasal yükümlülüğü olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımların kaldırılması hakkında yaptığı son açıklamasına tepki gösteren Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif twitter hesabında şöyle yazdı:

Trump döneminde dayatılan yaptırımların kaldırılması yasal bir yükümlülüktür ve müzakerelerde baskı malzemesi olamaz.

Dışişleri Bakanı Zarif, Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump’ın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımları eleştirerek şöyle ekledi:

Yaptırımlar Trump’ın işine yaramadığı gibi, Amerika’nın şimdiki yönetiminin de işine yaramayacaktır. Amerika’nın zorbalığı yüzünden el konulan İran milletinin milyarlarca dolar parasını serbest bırakın.

İran İslam Cumhuriyeti şimdiye dek birçok kez ancak Amerika İran’a dayattığı tüm yaptırımları kaldırdığı ve doğruluğu da sınandığı ve onaylandığı takdirde Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP adı ile anılan nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yeniden üstleneceğini ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Pazar günü yaptığı açıklamada, Washington yönetimi İran’dan yaptırımların kaldırılması için anlaşmadaki yükümlülüklerine geri döndüğüne dair herhangi bir emare görmediğini ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.