Amerikaİran

Zarif’in BM 75. Kuruluş Yıldönümü Dolayısı ile Konuşması

BM 75 yıl önce küresel barışı korumak, güçlendirmek ve ülkeler arasında uluslararası ilişkiler alanındaki işbirliklerini arttırma amacı ile tasarlanıp kuruldu. Ancak BM’in nasıl bir performans çizdiğine dair önemli sorular gündemi meşgul ediyor. Acaba bu teşkilat istenen performansı sergilemiş mi?

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün (Pazartesi) BM 75. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada bu soruya ilişkin, “Yeni yapılan incelemeye göre BM tarafından diyaloglar yılı olarak tanıtılan 2001 yılından bu yana, 37 milyon kişi Amerika’nın “ebedi savaşları” sonucu mülteci konumuna düşmüştür.” Dedi.
Dışişleri bakanı ayrıca Amerika’nın 2001 yılından beri terörizm ile mücadele bahanesi ile başlattığı veya katıldığı sekiz ağır savaşa değinerek bu savaşların yüz binlerce suçsuz insanın hayatını kaybetmesine, toplumlar ve ailelerin ayrılması ve dağılmasına, hükümetlerin yenilmesine ve başarısızlıklarına ve de aşırıcılığın iyice tırmanmasına yol açtığını da belirtti.
Muhammed Cevad Zarif’in bu alandaki sözleri BM’nın başarısız performansına yönelik iki önemli noktayı belirgin olarak göstermektedir.
İlk nokta, en başından itibaren BM’de yapısal olarak görülen eksikler ve kusurlardır. Veto hakkı ve de tekelcilik bu eksik yanlardan bazılarıdır.
Uluslararası meseleler uzmanı Morad Enadi bu pasifliğin temellerinden birinin BM anlaşmasının Güvenlik Konseyi ve özellikle veto hakkının daimi üyelerine verildiği 5. bölümün 27. Maddesi olduğunu belirtiyor.
İranlı uzman Enadi’ye göre, “İşte bu nedenden dolayı daimi üyelere özel yetkiler verildi. Onlar da bu fırsattan yararlanarak pratikte BM’ın başarısını engellediler.”
İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in sözlerinde işaret ettiği ikinci nokta ise BM erkanının siyasileşmesi ve özellikle de Amerika’nın yetkisi dışında kalan durumlarda bile gösterdiği tepkilerin ve yaptığı müdahalelerin baskısı altında kalmasıdır. Bu çerçevede uluslararası camianın da ihmalkarlığı ile Amerika’nın zorba girişimleri iyice artmıştır.
Afganistan’ın işgal edilmesi ve ardından da terörizm ile mücadele ve kitle imha silahlarının toplanarak yok edilmesi gibi bir yalanla Irak’a saldırması, Amerika’nın iki büyük yalanı ile yasa dışı girişimiydi. Amerika bu iki savaşı, BM’i adeta es geçerek, BM’nin izni alınmadan başlattı.
Bugünkü mesele ise uluslararası alanda tek taraflılığın yoğunlaşması ve yaptırımların suistimal edilmesi, bu teşkilatın mevcut koşullara uymasını epey zor hale getirmesidir.
İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif de yaptığı açıklamada bu gerçeği ince detaylı bir şekilde açıklayarak; 244 yıllık yaşamı boyunca 220 yılını savaşla geçiren bir gücü nasıl dizginlemek mümkün olduğunu sorguladı. Kendi yerli halklarına karşı savaşan ve adeta soykırım uygulayan, kölecilik yaparken kendi kölelerine karşı acımasızca davranan, 39 kez askeri savaşa katılan ve 1945 yılından itibaren dünyayı kandırmak amacı ile 120 kez “yaptırım” sahte adıyla ekonomik savaş başlatan bir ülkeyi dizginlemek mümkün mü?
İşte bu bileşenler ve etkenleri bir arada değerlendiren İran İslam Cumhuriyeti diplomasi kolu başkanı, yaklaşım ve tutumların değiştirilmesi zaruretine vurgu yaparak, şöyle bir açıklamada da bulundu:” Artık yöntem değişikliği zamanı gelmiştir. Dünya ve Amerikalıların kan ve servetini daha fazla sefaletten kurtarın.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.