almanyaİran

Zarif’ten Almanya’ya ”Nükleer Anlaşmayı çiğnemeyi ve kötü davranışlara son verin’ çağrısı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün gece Alman mevkidaşı Heiko Maas’ın. nükleer anlaşma açıklamalarına tepki gösterirken, Nükleer Anlaşma’nın Avrupalı ​​üyelerinin İran’ın yükümlülüklerinden bahsetmeden önce Nükleer Anlaşma ve Fars Körfezi bölgesindeki kötü davranışlarını ihlal etmeyi bırakmaları gerektiğini vurguladı.

İran dışişleri bakanı Zarif, Almanya dışişleri bakanı Maas ve Avrupa Troykası, (Almanya, İngiltere ve Fransa) İran konusunda konuşmadan önce, terör rejimi İsrail’i körükörüne desteklemeyi, Fars körfezinin güneyindeki Arap ülkelerine 100 milyar dolardan fazla silah satışına son vermeleri, nükleer anlaşmayı çiğnemeyi, kötü davranışı ve koronada ayrımcı siyaseti terketmeleri gerektiğini bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Avrupa Troya’sını 2231 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı kapsamındaki yükümlülüklerine uymaya çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı son bir açıklamasında, Beyaz Saray politikalarına paralel bir şekilde, ”Almanya’nın İran’la alternatif ve daha geniş bir nükleer anlaşma aradığını çünkü mevcut anlaşmanın artık yeterli olmadığını” söyledi.

Bilindiği gibi Almanya, İngiltere ve Fransa, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı olarak çekilmesinin (8 Mayıs 2018) ardından İran’ın ekonomik çıkarlarını garanti altına alarak anlaşmayı sürdürme sözü verdi. ABD’nin hamlesine sözlü direnişlerine rağmen, bu ülkeler anlaşmayı güvence altına almak için vaat edilen pratik adımları atmadılar.

Avrupa Birliği (AB), ABD’nin nükleer anlaşma kararına muhalefet etmesine rağmen, ABD’nin İran’ın füze ve bölgesel faaliyetleriyle ilgili diğer iddialarıyla da paralel hareket eder hale geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.