Dünyaİran

Zarif’ten BM genel sekreterine çağrı: Nükleer tesislerin kasıtlı olarak hedef alınması suçtur

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Netenz Zenginleştirme Merkezi’ndeki nükleer terörizm ve sabotaj hakkında yazdığı bir mektupta, koruma amaçlı bir nükleer tesisi kasıtlı olarak hedef almasının bir savaş suçu olduğunu bildirdi.

Dün gece BM genel sekreterine hitaben twitterden mesaj yazan Zarif, şöyle dedi: “BM Genel Sekreteri’ne, küresel sızıntı riski yüksek ve kasıtsız radyoaktif madde içeren koruma amaçlı nükleer tesislerden birini kasıtlı olarak hedef alınması bir nükleer terör ve savaş suçudur” dedi.

Zarif, ayrıca “İsrail, ABD seçimlerinden sonra nükleer anlaşmanın yeniden canlanmasını önlemek için harekete geçme tehdidinde bulundu ve şu anda da bu oluyor.” dedi.

Zarif, ”ABD, bu aptal kumarın sonuçlarını önlemek istiyorsa, Trump tarafından yürütülen ekonomik terörizmi veya son nükleer terörizmi bir pazarlık kozu olarak kullanmayı bırakmalı ve tüm yaptırımlar kaldırılmalıdır’ dedi.

Zarif, ”ABD yaptırımlarının kaldırılmasının zamanında doğrulanmasının ardından İran da, telafi edici önlemlerini askıya alarak karşılık verecek” dedi.

Zarif, “Halkımız Siyonist Rejim’in tasarladığı çirkin tuzağa düşmemelidir. Siyonist Rejim zalimce yaptırımların kaldırması yönündeki başarılardan dolayı İran halkından intikam almak istiyor. Ancak biz bu eylemlerin intikamını bizzat kendilerinden alacağız.” dedi.

Pazar sabahı Netenz zenginleştirme tesisinin elektrik dağıtım ağının bir bölümünde kaza meydana geldi.

Netenz nükleer tesisi, geçmişte de ABD-İsrail ortak siber saldırılarının hedefi olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.