Latin Amerikaİran

Zarif’ten Saint Vincent ülkesinin ilkeli duruşuna teşekkür

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Saint Vincent ülkesinin dışişleri bakanıyla telefon görüşmesinde, bu ülkenin Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin uluslararası ilkeleri çiğnemeye ve kanunsuz girişimine karşı sergilediği tutumu takdir etti.

İRNA’nın haberine göre, İran dışişleri bakanı Zarif, Karaibler’de yer alan Saint Vincent ülkesinin dışişleri bakanı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, iki ülkenin ilgi duyduğu konuları ele aldı.

İran dışişleri bakanı Zarif, Saint Vincent’in Güvenlik Konseyi üyesi olmasına işaret ederek, bu ülkenin son zamanlarda Amerika’nın İran aleyhinde silah ambargosunun uzatılmasına dair bildiri taslağıyla ilgili Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada sergilediği ilkeli tutumu takdir etti.

Yüzölçümü 389 kilometre kare olan Saint Vincent, uzun yıllar İngiliz ve Fransız sömürgesi olarak yaşarken, 27 Ekim 1979’da İngiltere’den bağımsızlığını ilan etti.

Halen İngiliz Uluslar Topluluğu ve Karayipler Topluluğu’nun üyesi olan Saint Vincent ve Grenadinler, parlamenter demokrasi ile yönetiliyor ve 6 idari bölgeden oluşuyor.

Karayip Denizi’nde bir ada ülkesi olan Saint Vincent ve Grenadinler, dünyanın bu ülkede çekilip gişe rekorları kıran “Karayip Korsanları”adlı filmle de tanıdığı bir ülke.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 25 Eylül 2020 (21) içerik yüklenmiştir.