İranAmerika

Zarif’ten Sherman’a: BERCAM tekrar müzakere edilemez

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kapsamlı Ortak Eylem Planının BERCAM nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğini söyledi.

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı dün akşam Amerika dışişleri bakan yardımcılığı adayı Wendy Sherman’ın BERCAM nükleer anlaşmanın tekrar müzakere edilmesi gerektiğine dair açıklamasına tepki olarak BERCAM nükleer anlaşmanın tekrar müzakere edilemez olduğunu belitti.
Zarif, Twitter hesabından konuya tepki gösterdi.
Zarif, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı adayı Wendy Sherman’ın bölgenin 2021 yılındaki şartlarının 2015’ten farklı olduğu ve nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi gerektiği yönündeki iddialarına karşın, “Eğer 2021 yılı şartları nükleer anlaşmanın imzalandığı 2015 yılı gibi değilse şu anki durum, BM Güvenlik Konseyinde 5 ülke için onaylanan veto hakkı yılı olan 1945 yılından da farklıdır. Bu yüzden gelin BM Antlaşmasını değiştirelim ve Amerika tarafından çoğu zaman suistimal edilen veto hakkını silelim.” dedi.
Zarif, “Gelin ikimiz de 2003 yılından 2012 yılına kadar sergilediğimiz ve faydası olmayan göstermelik davranışları durduralım ve her ikimizin de imzaladığımız nükleer anlaşmanın uygulanmasına geçelim.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.