Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Zekeriya öğretmen Subeyh Dağı’nı savunurken şehit oldu

Nablus’un güneyindeki Beyta beldesi yakınlarında yer alan Subeyh Dağı bölgesinde işgal güçleri ve Yahudi yerleşimciler ile Filistinliler arasında yaşanan çatışmalarda ağır yaralanan 28 yaşındaki Zekeriya Hamayil isimli genç şehit oldu.

Hastane kaynakları, Hamayil’in Subeyh Dağı bölgesinde işgalcilerle yaşanan çatışmalar sırasında göğsüne isabet eden kurşunla şehit olduğunu bildirdi.

Dün öğle saatlerinde Subeyh Dağı bölgesinde işgal güçleri ve Yahudi yerleşimcilerle yüzlerce Filistinli arasında çatışmaların yaşandığı ve işgal güçlerinin Filistinlilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açtığı kaydedildi.

Ürdün’de dünyaya gelen ve çocukluğunu Kuveyt’te geçiren Hamayil’in daha sonra ailesiyle birlikte Amman’a döndüğü ve üniversitede Arap dili ve edebiyatı eğitimi aldığı, Batı Şeria’yı ve Beyta beldesini ziyaretleri sırasında Filistinlilerin işgalcilerden çektikleri sıkıntıları gördüğü, kalbinde işgale karşı direniş arzusunun büyüdüğü, üç yıl önce ailesiyle Batı Şeria’ya dönerek Nablus’a bağlı Beyta beldesine yerleştiği belirtildi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında uzun süre kalmamasına rağmen direniş eylemlerine katılan Hamayil’in Beyta’ya yerleşmesinin üzerinden bir yıl geçmeden bıçaklama eylemi girişiminde bulunduğu gerekçesiyle işgal güçlerince gözaltına alındığı ve cezaevinden çıktıktan sonra öğretmenlik yaptığı ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.