FilistinHaberlerOrtadoğu

Zeydan: ABD Desteği ve Arap Tarafının Suskunluğu Yahudi Yerleşimini Hızlandırıyor

Filistin Parlamentosu’nun Tulkerem bölgesinden üyesi olan milletvekili Abdurrahman Zeydan yahudi yerleşimi çalışmalarının hiçbir zaman durmadığını ancak son yirmi yılda bayağı arttığını, bunda da ABD yönetiminin geçmiştekinden daha fazla siyonist bir tavır sergilemesinin etkisi olduğunu dile getirdi.

Milletvekili Zeydan Dün (22 Haziran Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında uluslararası alandaki sessizliğin ve görmezden gelme uygulamasının Batı Yaka bölgesinde yahudi yerleşim merkezlerinin genişletilmesi ve hukuka aykırı şekilde yeni yerleşim alanları oluşturulması konusunda ciddi artışa şahit olunmasına neden olduğunu vurguladı.

Zeydan, Kudüs bölgesinde de ciddi anlamda bir yahudileştirme saldırısının olduğunu, Silvan ve Sur Bahir’de evlerin yıkıldığını, Mescidi Aksa’ya planlı baskınlar düzenlendiğini ve buranın Müslümanlarla yahudiler arasında zaman ya da mekan yönünden paylaştırılması için yoğun çaba sarf edildiğini hatırlattı.

Zeydan açıklamasında, bütün bunların karşısında Batı Yaka’daki Filistin Yönetimi’nin öldürücü bir acziyet ve şüphe uyandıran bir suskunluk içinde kaldığını, meselenin uluslararası mahkemeye götürülmesi için yapılan ulusal çağrıları sürekli ve defalarca reddettiğini dile getirdi.

Zeydan, Filistin Yönetimi’nin, Filistinlilerin işgal yönetimine ve yahudi yerleşimcilere karşı insanlarını, mülklerini ve arazilerini korumak amacıyla verdikleri mücadeleyi bastırabilmek için işgal yönetimiyle güvenlik işbirliğini de ısrarla sürdürdüğüne dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.