EyyamullahHaberlerİranİslam İnkılabıOrtadoğu

1 Nisan – İran İslam Cumhuriyeti Günü

İran’da asırlarca süren şahlıklar ve dünya emperyalizminin egemenliğine son veren İslam Cumhuriyeti’nin tesisi, yüce İslam dininin dünya çapındaki zaferidir.

İran’da İmam Humeyni’nin –ks- rehberlik ve öncülüğünde gerçekleşen ve 2500 yıllık şahık düzenlerine ilaveten, ABD ve İngiliz emperyalizminin asırlık sultasını da yerle bir ederek Müslüman halkın istediği gibi bir İslam Cumhuriyeti’ni getiren İran İslam İnkılabının, yüce İslam dininin 20. yy da bütün dünyada elde ettiği en büyük zafer olduğuna değinen milletvekilleri, bunun Yüce Allah tarafından Müslüman İran milleti ve dünya Müslümanlarına verilen en büyük armağan olduğunu belirttiler.

Bugün, Hicri Şemsi takvimin ilk ayı olan Ferverdin’in 12. günü. İran’da gerçekleştirdiği büyük İslam İnkılabının hemen ardından, halkın ne tür bir devlet sistemiyle yönetilmek istediğini yine bizzat halkın kendisinin belirlemesini isteyen İmam Humeyni –ks- , büyük referandum düzenleyerek bunu halkın iradesine sundu ve İran halkı, çok net bir seçimle “İslam Cumhuriyeti’ne Evet mi Hayır mı?” sorusuna % 98’lik bir ekseriyetle “Evet” diyerek, İslam İnkılabının hemen ardından, İran’da oluşacak devlet ve yönetim türünün adını ve kurallarını belirlemiş oldu.

Mart-Nisan 1979’da düzenlenen bu referandumla İran’da bir İslam Cumhuriyeti kurulmasına “Evet” denilmiş ve ardından, bu Cumhuriyetin prensipleri, Kur’an ve İslam esaslarınca belirlenmişti.

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi milletvekilleri, bu referandumun 30. yıldönümünde bütün dünya Müslümanlarıyla birlikte İran halkının da Nevruz’unu kutlarken, İslamın küfre, hakkın batıla ve Yüce Allah’ın kanunlarının nefsaniyet ve şeytaniliklere galebe çaldığı bu büyük günü, İslam ümmeti ve İran halkı için gerçek “Yenigün” ve “Nevruz” olarak tanımladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.