EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

1 Şubat – Şafakta 10 Gün kutlamalarının başlangıcı

İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin-ks- 15 yıllık bir sürgün döneminin ardından yurda döndüğü 1 Şubat 1979 tarihiyle, İslam İnkılâbının zafere ulaştığı 11 Şubat tarihleri arasında geçen 10 gün, İran’da “Şafakta 10 Gün” olarak adlandırılmıştır.

1 Şubat 1979 tarihinde İran, tarihi en büyük hadiselerinden birine şahit olmuştu. İmam Humeyni-ks- Türkiye ve Irak’ta geçirdiği 15 yıllık bir sürgün hayatının ardından kısa bir süre Fransa’da ikamet ettikten sonra, böyle bir günde İran’a dönerken Tahran’da sıkıyönetim şartlarına rağmen İran halkı tarafından benzersiz bir ihtişamla karşılandı.

Bu karşılama olayı tarihe, “32 kilometrelik bir insan seli” şeklinde kaydedildi. İmam Humeyni’yi-ks- taşıyan Fransız uçağı yerel saatle 9:27’de Tahran Mehrabad havaalanına indi.

O dönem televizyon teşkilatında bulunan askerler, havaalanında geçen tarihi anları yayınlamakta olan görüntüleri ani bir girişimle kesti.

İmam Humeyni-ks- bir süre arabayla taşınmak istendiyse de, kalabalığın yoğunluğu nedeniyle ilerlemesi mümkün görünmedi. Hâlbuki İmam Humeyni-ks önceden hazırladığı program üzerine ilk önce Behişt-i Zehra mezarlığında bulunmak istiyordu.

Bu yüzden ani bir koordine girişimiyle İmam Humeyni-ks- helikopterle Behişt-i Zehra’ya taşındı.

O gün, dönemin askeri Kaymakamlığı halkın yoğun izdihamı yüzünden gösteri ve yürüyüşleri 3 gün için serbest ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.