AfrikaHaberler

10 Arap ülkesi Kahire’de toplanıyor

10 Arap ülkenin Dışişleri Bakanları, katil İsrail’in en son işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği saldırılar konusunu görüşmek üzere bu Perşembe günü Kahire’de toplanıyor.

Katar Başkanlığı altındaki Arap Barış Planı Komitesi’nin, Siyonist İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşkeler yapma projelerini sürdürmesi nedeniyle Ortadoğu barış sürecinin tıkanmasına sebep olan Filistin’le ilgili gelişmeleri görüşmek üzere, önümüzdeki Perşembe günü Mısır’ın başkenti Kahire’de Bakanlar düzeyinde bir oturum düzenleyeceği bildirildi.

“Şark’ul Evsat” gazetesinin haberine göre, 10 Arap ülkesi Dışişleri Bakanları Kahire’de, ABD’nin daimi desteklerine dayanarak Filistinlilere yönelik saldırılarını gün geçtikçe arttıran işgalci İsrail’in bu düşmanca girişimlerine karşı ortak bir tavır alma kararını inceleyecekler.

Aynı habere göre, Arap ülkesi Dışişleri Bakanlarının bu oturumda, Filistin sözde Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ın gelecek Başkanlık seçimlerine adaylığını koymadığı takdirde doğabilecek muhtemel sonuçlar konusunu da ele almaları bekleniyor.

Bu arada Arap Birliği Genel Sekreteri Amru Musa da bu hususta “Kahire oturumunda sadece bir konu ele alınacak. O da, barış çabaları ve bu konuda nasıl uzlaşma sağlanabileceği konusuna Arapların takınacakları tavrın incelenmesidir” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Amru Musa ayrıca, Mahmud Abbas’ı çekilme kararından vazgeçmeye çağırırken, Arap Birliği’nin Abbas’ın, barış müzakerelerinden önce Yahudi yerleşke kurma işinin durdurulmasına ilişkin bakış açısını desteklediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.