BahreynHaberlerOrtadoğu

10 Bahreynli Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı, 11 Kişi De Vatandaşlıktan Çıkarıldı

Al-i Halife Mahkemesi, 10 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı, 11 kişiyi de vatandaşlıktan çıkardı.

Bahreyn Krallık divanına bağlı El-Eyyam Gazetesi, bu ülkenin mahkemesinin, Bahreyn İç İşleri Bakanlığının, “El-Nüveyderat’ta patlayıcı madde yapım atölyesi” olarak adlandırdığı davada, 10 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı, 11 Bahreynliyi de vatandaşlıktan çıkardığını açıkladı.

Bu gazetenin haberine göre; mahkeme aynı zamanda, birinci, ikinci ve üçüncü sanıkları, 300 bin dinar para cezasına çarptırdı.

İlk sanık Seyyid Mürteza el-Senedi, Vefa Hareketi liderlerinden olup, Bahreyn dışında yaşıyordu ve geçen hafta pazartesi günü Bahreyn silahlı kuvvetleri komutanına suikast planlama suçlamasıyla onun ve 50 diğer kişinin hakkında idam kararı çıkarıldı.

Bahreyn İç İşleri Bakanlığı 2015 yılında el-Nüveyderat bölgesinde yapılan kazı çalışmasında bir buçuk ton patlayıcı madde bulmayı başardığını ve bunların bölgedeki depo ve fabrikaya ait olduğunu iddia etti. Bahreyn İç İşleri Bakanlığı bu iddialarda bulunurken, Bahreyn kanallarının bu konuda gösterdiği resimler, hiçbir vinç ve kazı çalışmasına ait bir şey göstermedi ve sadece toprak içinde bir ev gösterildi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, 2015 yılı eylül ayında, askeri kuvvetlerle birlikte buldozerler, üç gün boyunca sebepsiz yere El-Nüveyderat yerleşim bölgesinde kazı çalışmalarında bulundular ama bu kazının nedeni ve sonuçları netlik kazanmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.